De tand werd in 1990 opgegraven in de Zwitserse Alpen en is onlangs opnieuw onderzocht.
De vindplaats ligt tegenwoordig 2800 meter boven zeeniveau, maar was meer dan 200 miljoen jaar geleden met zeewater bedekt.
En hoewel het bovenste deel van de tand grotendeels is verdwenen, is de tandwortel tweemaal zo groot als die van enige andere gevonden ichthyosaurustand, aldus de paleontologen.
De vorige recordhouder voor de grootste tand was ook een ichthyosaurus, die de onderzoekers destijds op ongeveer 15 meter lang schatten. Dat maakt de eigenaar van de nieuw ontdekte tand tot een van de grootste dieren die ooit op het land of in het water hebben geleefd.
De onderzoekers benadrukken dat er nog diverse onzekerheden zijn rond de kapotte tand. De vraag is: is hij van een normale ichthyosaurus met enorme tanden of van een reusachtige ichthyosaurus, waarvan de lichaamsgrootte past bij de tand?
Waterreptielen gedijden goed na massa-extinctie
De reusachtige ichtyosauriërs verschenen in het trias, bijna 250-200 miljoen jaar geleden, kort nadat een massa-extinctie zo’n 96 procent van het zeeleven had weggevaagd.
De waterreptielen lijken het naar hun zin te hebben gehad in de veranderlijke oceanen, en in 5 miljoen jaar tijd groeiden ze uit tot enorme beesten en kwamen ze aan de top van de voedselketen – de grootste soms zelfs geheel zonder tanden.
De grootste ichtyosaurus die ooit met tanden is gevonden, is de Himalayasaurus, die werd ontdekt in Tibet.
Het team keek dus vreemd op toen het plotseling een tand uit de Zwitserse Alpen in handen had die te groot was om bij een van de bekende soorten te passen.
Voorlopig is de vondst gecategoriseerd onder de familie van de Shastasauriërs. Maar volgens de onderzoekers zijn er meer fossielen nodig om te bepalen of dit een geheel nieuwe soort is, die de andere in grootte overtreft.
‘Mogelijk liggen er meer overblijfselen van de enorme zeedieren begraven onder de gletsjers,’ zegt onderzoeksleider P. Martin Sander.