Wikimedia/Edwin S. Porter/Jacob B. Smith/Edison Manufacturing Company

Uitvinder Edison executeert olifant met wisselstroom

TRIESTE TERUGBLIK: Thomas Edison liet zien hoe gevaarlijk wisselstroom is door er de 3 ton zware olifant Topsy mee te elektrocuteren.

Dit had in de krant kunnen staan: New York, 1903:

Voor een 1500-koppig publiek werd de ter dood veroordeelde olifant Topsy gisteren met elektriciteit gedood.

Op een teken van de uitvinder Thomas Edison werd er wisselstroom met een spanning van 6600 volt door de olifant gestuurd.

Ze viel om in een wolk van rook. Edisons filmteam nam alles op.

Waarschuwing: Schokkende beelden!

Topsy werd op 4 januari 1930 geëlektrocuteerd in het onvoltooide pretpark Luna Park op Coney Island.

De olifant heeft de afgelopen drie jaar drie oppassers gedood, van wie er een in beschonken toestand probeerde haar een brandende sigaret te voeren. Na drie sterfgevallen vond de eigenaar van de dierentuin op Coney Island in New York de situatie niet veilig meer, dus hij besloot dat Topsy dood moest.

Zodra Edison, ‘de Tovenaar van Menlo Park’, dit hoorde, stelde hij voor haar terecht te stellen met wisselstroom.

Edison wil gevaar van wisselstroom aantonen

Sinds in 1886 de eerste wisselstroominstallatie in de VS is aangelegd, dreigt Edisons gelijkstroom weggeconcurreerd te worden door wisselstroom, waarmee elektrische energie over lange afstanden kan worden overgedragen.

Dat wisselstroom gevaarlijk was bewees Edison door katten, honden, paarden en koeien ermee te doden.

Topsy was letterlijk zijn grootste bewijs.