Koude ‘vingers des doods’ kruipen onder het ijs van Antarctica
Zeedieren in de ijszee rond Antarctica moeten oppassen voor een bijzonder onderwaterverschijnsel.

De ijsformaties kunnen ongeveer 25 centimeter in diameter zijn en in één dag enkele meters groeien. Als ze de zeebodem raken, waaieren ze uiteen tot een ijsplak, die snel genoeg groeit om meerdere zeedieren in te sluiten.
Credits: Rob Robbins, NSF/Creative Commons CC BY-NC-ND 4.0
Stel je voor: een lange, ijskoude reuzenvinger die langzaam afdaalt vanaf het zeeoppervlak en alles op zijn weg bevriest en doodt.
Het klinkt als huiveringwekkende sciencefiction. Maar het is een ongebruikelijk onderwaterverschijnsel, dat in de koude wateren rond Antarctica en in de Zuidelijke IJszee voorkomt.
De druipsteenachtige formatie, die de Engelse naam brinicles heeft gekregen, werd in 1960 voor het eerst waargenomen. Maar pas ruim 50 jaar later slaagde een cameraploeg van de BBC-serie Frozen Planet erin de vorming van de holle ijsslierten heel gedetailleerd vast te leggen.