De meeste mensen denken dat het maagdenvlies een soort bedekking van de vagina is die scheurt als een vrouw voor het eerst seks heeft. Maar dat klopt niet.
Het woord maagdenvlies is nogal misleidend, want het gaat niet om een vlies dat de hele vagina afdekt. Daarom vinden onder meer verloskundigen het woord ‘hymen’ passender.
Onderzoek ontkracht daarnaast de mythe dat het hymen laat zien of een vrouw nog maagd is. Een vrouw met een niet of nauwelijks zichtbaar hymen kan nog net zo goed maagd zijn.
Weefsel heeft geen praktisch doel
Het hymen is een dun, elastisch stukje weefsel dat als een randje om de vagina zit. Het weefsel is niet bij iedereen even groot en heeft waarschijnlijk geen praktisch doel.
Onderzoekers denken dat het hymen uit extra weefsel bestaat dat is overgebleven na de ontwikkeling van de vagina in de foetale fase.