Wetenschappers zoeken in diepste kloof op aarde
Geologen van de Amerikaanse Washington University rekenden uit hoeveel water er in de aardkorst verdwijnt via de Marianentrog, de diepste onderzeese kloof.
Deze ligt tussen Azië en Australië in de breukzone waar de Pacifische Plaat onder de Filipijnse Plaat duikt.
De onderzoekers gebruikten data van seismische sensoren, die meten hoe snel drukgolven van een aardbeving zich door de aarde voortplanten. De snelheid van de golven kan aantonen hoeveel water de gesteentelagen bevatten.
De geologen berekenden dat er vier keer zo veel water via de Marianentrog in de bodem verdwijnt als ze hadden gedacht.
Vertaald naar wereldwijde verhoudingen wil dat zeggen dat de hele aarde in de loop van een miljoen jaar drie triljoen liter water aan de oceanen onttrekt.
De rekensom klopt niet
Dat komt echter niet overeen met de berekeningen van de hoeveelheid water die door vulkanen naar de oppervlakte worden gebracht.
Die twee moeten in balans zijn, anders zouden de oceanen leeglopen. De onderzoekers concluderen daarom dat er nieuw onderzoek nodig is om de rekensom te laten kloppen.