Jørgen Ree Wiig/Fiskeridirektoratets Sjøtjeneste

Witte dolfijn met harnas is mogelijk Russisch geheim wapen

Een tamme witte dolfijn met tuigje en GoPro-houder zocht vissersboten op in het hoge noorden van Noorwegen. Het gaat volgens een expert mogelijk om een ontsnapte militaire dolfijn van de Russische marine.

Vissers die aan het werk waren bij het eiland Ingøy in het hoge noorden van Noorwegen lieten hun netten even voor wat ze waren toen ze vorige week een verrassingsbezoek kregen van een witte dolfijn met een tuigje om.

De tamme dolfijn zocht meerdere vissersboten op en probeerde zich van zijn tuigje te ontdoen door tegen de boten te schuren.

Hier zie je de tamme witte dolfijn langszwemmen:

Uiteindelijk sprong een Noorse visser in het water, en hij wist het dier te bevrijden uit het strakke tuigje.

Dolfijn werkte wellicht voor het leger

Aan de binnenkant van het tuigje stond ‘Equipment St. Petersburg’, en volgens professor Audun Rikardsen van de Arctische universiteit in het Noorse Tromsø was de dolfijn mogelijk eigendom van de Russische marine.

‘Ik heb contact gehad met Russische wetenschappers, en zij zeggen dat het niet hun dolfijn was. Volgens hen is het het meest waarschijnlijk dat hij afkomstig was van de Russische marine in Moermansk,’ zegt de hoogleraar in de krant VG.

Hij denkt dat de Russen de witte dolfijn aan het trainen waren toen het dier wist te ontsnappen.

Noorse vissers ontdekten witte dolfijn

De witte dolfijn was bepaald niet schuw: hij zwom rond tussen de vissersboten bij de provincie Finnmark in het hoge noorden van Noorwegen.

Jørgen Ree Wiig/Fiskeridirektoratets Sjøtjeneste

Witte dolfijn was zeer tam

De vissers stonden versteld: het dier stak zijn neus uit het water en probeerde zich van zijn tuigje te ontdoen door langs de boten te schuren.

Jørgen Ree Wiig/Fiskeridirektoratets Sjøtjeneste

Vissers probeerden het tuigje los te maken

De Noren probeerden de dolfijn in eerste instantie vanuit een rubberboot te verlossen van zijn tuigje, maar dat lukte niet.

Jørgen Ree Wiig/Fiskeridirektoratets Sjøtjeneste

Bevrijdingsactie slaagde

Pas toen een visser in het water sprong, wist hij het tuigje van de witte dolfijn open te knippen en te verwijderen.

Jørgen Ree Wiig/Fiskeridirektoratets Sjøtjeneste

Tuigje kwam uit Rusland

Op de achterkant van een gesp stond: ‘Equipment St. Petersburg’.

Jørgen Ree Wiig/Fiskeridirektoratets Sjøtjeneste

Witte dolfijn maakte zich uit de voeten

Toen hij van zijn tuigje ontdaan was, verliet de vriendelijke witte dolfijn de vissers en verdween hij in de diepte.

Jørgen Ree Wiig/Fiskeridirektoratets Sjøtjeneste

Russische marine traint dieren voor oorlog

In 2017 maakte een Russische tv-zender bekend dat de Russische marine witte dolfijnen, gewone dolfijnen en zeehonden traint voor speciale missies, zo schrijft de krant The Guardian.

Omdat de ontsnapte dolfijn een houder voor een GoPro-camera droeg, kan hij bijvoorbeeld getraind zijn om mijnen, munitie, torpedo’s of andere wapens op te sporen op de zeebodem.

De Russen deden in de jaren 1980, tijdens de Koude Oorlog, ook experimenten met dieren in militaire dienst.

© Shutterstock

Witte dolfijn kan praten

De witte dolfijn of beloega (Delphinapterus leucas) leeft in groepen van circa 10 individuen in de kustwateren van Alaska, Canada, Rusland, Noorwegen en Groenland.

Het is een zeer sociaal dier dat dankzij zijn flexibele kop veel verschillende gezichtsuitdrukkingen en geluiden kan maken.

Californische wetenschappers hebben zelfs ontdekt dat de witte dolfijn menselijke spraak kan imiteren.

  • Lengte: Tot 5 meter.
  • Leeftijd: Tot 50 jaar in de natuur.
  • Populatie: Circa 150.000.
  • Voedsel: Vis, inktvissen en kreeftachtigen.
  • Bijnaam: ‘Zeekanarie’: hij kan tal van geluiden voortbrengen.