WiB nr. 13/2011 s. 38-45.
I n het ISS, het internationale
ruimtestation, maak je 16 keer zonsopgang en zonsondergang mee in een etmaal. Toch worden de astronauten ze nooit zat. Een minuutje licht de atmosfeer op in een kleurensymfonie van ijle
slierten. Daartussen zien ze de
woestijnen, oceanen en
regenwouden rustig voorbij
trekken. En aan de horizon vlamt vaak het noorderlicht.
Vluchtingenieur Don Pettit zei daarover: ‘We vlogen door het noorderlicht over Canada, en het hele ISS lag in een zwak gloeiende rode mist. Onder ons liepen
rivieren van groen licht (...), net alsof we in een neonbuis zaten.’
Sinds 2010 is het uitzicht nog beter te bewonderen, want het ISS kreeg er een uitzichtkoepel bij, een zogeheten cupola. Met het blote oog kun je voorwerpen zien tot circa 500 meter breedte, maar met een kleine verrekijker kun je al
gebouwen, kielwater van schepen en kleine oases onderscheiden.
Als we de aarde zien vanuit het heelal, weten we weer wat we onze planeet aandoen. Een belangrijk deel van het astronautenwerk
bestaat uit het documenteren van veranderingen op aarde – en wat is nu er beter te zien dan de
brandende regenwouden op veel plekken ter wereld? Ook zijn de
astronauten geregeld getuige van tsunami’s, vulkaanuitbarstingen en aardbevingen. Maar er zijn ook minder schokkende ervaringen,
en dankzij duizenden foto’s kunnen we ook al het moois meebeleven.
03.10.2011.
Bekijk de adembenemende foto's van rivieren, branden en koraalriffen in deze galerij.
WiB nr. 4/2011 s. 62-65.
Een zeer gevoelige deeltjesdetector is thans het beste instrument in de jacht op antimaterie en sporen van donkere materie. Bij het internationale ruimtestation
ISS moet de detector een paar van de grootste raadsels van het heelal helpen oplossen.
03.12.2010.
Er is niet veel plaats aan boord van een raket of ruimtestation. Hoe vieren mensen kerst in de ruimte?
12.11.2010.
Er komen nieuwe spelers die goederen en astronauten naar het Internationale Ruimtestation gaan brengen. Bekijk hier een paar opties:
12.11.2010.
De Amerikaanse president Obama ziet Mars als het ultieme doel van een bemande missie. Maar daarvoor gaan we eerst naar een planetoïde.
13.01.2010.
Als de astronauten het Internationale Ruimtestation verlaten, beschermt het ruimtewandelpak ze.
06.01.2010.
De Falcon 9, een 55 meter lange raket, gaat ruimteveren vervangen en het Internationale Ruimtestation bevoorraden.
Voor het eerst in 20 jaar is de NASA met nieuwe ruimtepakken bezig, in het kader van een programma dat mensen terug naar de maan of zelfs naar Mars moet sturen.
WiB nr. 10/2008 s. 38-41.
Hoe gedragen planten zich in gewichtloze toestand? Reageren vloeistoffen net zo als op de aarde? En welk effect heeft de ruimte op micro-organismen? Daar hopen onderzoekers een antwoord op te krijgen met de Columbus, die nu gekoppeld is aan het internationale ruimtestation ISS.
Abonnement: In dit nummer kun je onder meer lezen over de wedloop om het aidsvaccin en lichten we een tipje van de sluier op over de auto's van de toekomst.
Abonnement: Download een complete uitgave van Wetenschap in Beeld. Helemaal gratis. Je hoeft alleen maar in te loggen als gebruiker van wibnet.nl.
Lees wat de journalisten Helle en Henrik Stub van Wetenschap in Beeld over het heelal te melden hebben.
Verdiep je in de grootste gebeurtenissen van de 2. Wereldoorlog.