Robothand vol met koffie pakt trefzeker

De perfecte robothand blijkt een ballon vol met gemalen koffie te zijn.

De koffiehand vouwt zich soepel om het object dat hij wil pakken, en wordt hard zodra hij het op moet tillen.
J. Amend
De koffiehand vouwt zich soepel om het object dat hij wil pakken, en wordt hard zodra hij het op moet tillen.

Het is niet eenvoudig om een robothand te bedenken die voorwerpen van allerlei vormen en gewichten op kan pakken. Maar Amerikaanse robotwetenschappers zijn erin geslaagd. De perfecte robothand bleek een ballon vol gemalen koffie te zijn.

Gemalen koffie is ideaal omdat het zo licht is en nauw om een voorwerp sluit.

Als de robothand iets moet pakken, vouwt de zachte ballon zich om het voorwerp heen. Dan wordt de lucht uit de ballon gezogen, en zoals we weten van koffie uit de supermarkt, wordt koffie onder een vacuüm keihard. De hand houdt het voorwerp daarom goed vast, tot er weer lucht wordt toegelaten.

Het idee van John Amend en Hod Lipson kan van belang zijn voor servicerobots.

De hand kan een rauw ei pakken zonder dat het breekt, maar ook platte voorwerpen zoals munten.

Voordat de wetenschappers uitkwamen op koffie, probeerden ze het onder meer met zand, rijst, couscous en gemalen autobanden.

Huidige editie

Abonnement: In dit nummer kun je onder meer lezen over de wedloop om het aidsvaccin en lichten we een tipje van de sluier op over de auto's van de toekomst.

Download een gratis proefnummer

Abonnement: Download een complete uitgave van Wetenschap in Beeld. Helemaal gratis. Je hoeft alleen maar in te loggen als gebruiker van wibnet.nl.

Aanmelden nieuwsbrief

Gratis nieuwsbrief van Wetenschap in Beeld. Meld je hier aan.

Poll

Historia

Hoe werd Rusland zo groot?

Waarom werd Rusland het grootste land ter wereld?

Volg de ruimteblog

Lees wat de journalisten Helle en Henrik Stub van Wetenschap in Beeld over het heelal te melden hebben.

Historia

Thema: Tweede Wereldoorlog

Verdiep je in de grootste gebeurtenissen van de 2. Wereldoorlog.

Historia

10.000 jaar bier

Bier bestaat al bijna net zo lang als de mens zelf.