Het is niet eenvoudig om een robothand te bedenken die voorwerpen van allerlei vormen en gewichten op kan pakken. Maar Amerikaanse robotwetenschappers zijn erin geslaagd. De perfecte robothand bleek een ballon vol gemalen koffie te zijn.
Gemalen koffie is ideaal omdat het zo licht is en nauw om een voorwerp sluit.
Als de robothand iets moet pakken, vouwt de zachte ballon zich om het voorwerp heen. Dan wordt de lucht uit de ballon gezogen, en zoals we weten van koffie uit de supermarkt, wordt koffie onder een vacuüm keihard. De hand houdt het voorwerp daarom goed vast, tot er weer lucht wordt toegelaten.
Het idee van John Amend en Hod Lipson kan van belang zijn voor servicerobots.
De hand kan een rauw ei pakken zonder dat het breekt, maar ook platte voorwerpen zoals munten.
Voordat de wetenschappers uitkwamen op koffie, probeerden ze het onder meer met zand, rijst, couscous en gemalen autobanden.
Abonnement: In dit nummer kun je onder meer lezen over de wedloop om het aidsvaccin en lichten we een tipje van de sluier op over de auto's van de toekomst.
Abonnement: Download een complete uitgave van Wetenschap in Beeld. Helemaal gratis. Je hoeft alleen maar in te loggen als gebruiker van wibnet.nl.
Lees wat de journalisten Helle en Henrik Stub van Wetenschap in Beeld over het heelal te melden hebben.
Verdiep je in de grootste gebeurtenissen van de 2. Wereldoorlog.