Is de energie van bliksem bruikbaar?

Bliksem bevat veel energie, maar die is lastig op te vangen.

Bij blikseminslag komt er te weinig energie vrij om deze te kunnen winnen.
Corbis/Polfoto
Bij blikseminslag komt er te weinig energie vrij om deze te kunnen winnen.

Het zou wel handig zijn als je de energie van blikseminslagen op kon vangen; het gaat namelijk om véél energie. Soms is de stroomsterkte 200.000 ampère, en de spanning miljoenen volt. Als de bliksem ergens inslaat, springt er tot 10 gigajoule over van wolk naar de aarde; genoeg om 10 lampen van 60 watt een halfjaar te laten branden.

Helaas bereikt maar een klein deel van deze energie de aarde. De meeste energie blijft hangen in het bliksemkanaal tussen de wolk en het aardoppervlak. Een bliksemschicht verhit de lucht zo’n 15.000 tot 30.000°C. Dat is vijf keer zo heet als het oppervlak van de zon – en dat is dan ook precies waar zoveel energie aan opgaat. En er blijft slechts 10 tot 100 megajoule over, net genoeg om de lampen een dag te laten branden. Theoretisch gezien zou je de energie kunnen aftappen, maar dat zou meer kosten dan de energie zelf waard is.

Wetenschappers hebben het wel geprobeerd door een transformator aan een bliksemafleider te koppelen. Met de krachtige stroom van een blikseminslag kunnen we zeewater splijten in zuurstof en waterstof en deze als brandstof opslaan. Het blijft echter moeilijk om elektrische apparatuur te maken die tegen blikseminslag bestand is.

Huidige editie

Abonnement: In dit nummer kun je onder meer lezen over de wedloop om het aidsvaccin en lichten we een tipje van de sluier op over de auto's van de toekomst.

Download een gratis proefnummer

Abonnement: Download een complete uitgave van Wetenschap in Beeld. Helemaal gratis. Je hoeft alleen maar in te loggen als gebruiker van wibnet.nl.

Aanmelden nieuwsbrief

Gratis nieuwsbrief van Wetenschap in Beeld. Meld je hier aan.

Poll

Historia

Hoe werd Rusland zo groot?

Waarom werd Rusland het grootste land ter wereld?

Volg de ruimteblog

Lees wat de journalisten Helle en Henrik Stub van Wetenschap in Beeld over het heelal te melden hebben.

Historia

Thema: Tweede Wereldoorlog

Verdiep je in de grootste gebeurtenissen van de 2. Wereldoorlog.

Historia

10.000 jaar bier

Bier bestaat al bijna net zo lang als de mens zelf.