De gigantische walvishaai (Rhincodon typus) is de grootste vis. Met gangbare meetmethoden komt zijn lengte algauw uit op een meter of 20.
Maar de meetmethoden zijn vrij onnauwkeurig, want onderzoekers moeten zijn grootte inschatten op het oog of op grond van foto’s van de haaien.
Om die reden hebben wetenschappers van de University of Queensland in Australië nu een nieuwe methode ontwikkeld om de lengte van de enorme dieren te meten. De methode, die laserfoto-grammetrie heet, bestaat uit een cameraopstelling, waarbij er twee groene laserpinnen precies op 50 centimeter van elkaar zijn gemonteerd op een metalen rail, en daartussen hangt een onderwater-camera.
Een duiker zwemt naar de camera, tot op zo’n vijf meter afstand van een vrij rondzwemmende walvishaai, en neemt een foto van dat deel van de vis waar twee groene laserpuntjes te zien zijn.
De groene puntjes werken als meetlat. Door een aantal overlappende foto’s van de vis te nemen, wordt een zeer precieze meting van de hele lengte verkregen.
Abonnement: In dit nummer kun je onder meer lezen over de wedloop om het aidsvaccin en lichten we een tipje van de sluier op over de auto's van de toekomst.
Abonnement: Download een complete uitgave van Wetenschap in Beeld. Helemaal gratis. Je hoeft alleen maar in te loggen als gebruiker van wibnet.nl.
Lees wat de journalisten Helle en Henrik Stub van Wetenschap in Beeld over het heelal te melden hebben.
Verdiep je in de grootste gebeurtenissen van de 2. Wereldoorlog.